Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
4 października 2019

Nasze miasta (nie)kuleją

Drukuj

Miasto powinno być przestrzenią przyjazną dla wszystkich − osób niepełnosprawnych, starszych, rodziców z małymi dziećmi. O tym, jak zmienić polskie miasta, co jest najważniejsze w likwidowaniu barier debatowali uczestnicy szkolenia „Nasze miasta (nie)kuleją”, które zorganizowaliśmy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów.

Uczestnicy podzielili się na grupy i wyposażeni w atrybuty symulujące różne rodzaje niepełnosprawności, bądź ograniczające sprawność, wyruszyli w miasto. Jako eksperci towarzyszyły im osoby niepełnosprawne. Pierwsza grupa pokonała trasę z Pogorii III do Parku Zielona. Część uczestników spod Pałacu Kultury Zagłębia przeszła na dworzec PKP, by pociągiem pojechać do Ząbkowic. Kilkanaście osób wybrało się z centrum miasta do siedziby Centrum Aktywności Obywatelskiej, mieszczącego się przy ulicy Sienkiewicza. Po spacerach członkowie wszystkich zespołów, podzielili się refleksjami i spostrzeżeniami oraz obiektywnie ocenili miejską przestrzeń pod kątem dostępności.

Po części praktycznej uczestnicy spotkania, pod okiem wykwalifikowanych ekspertów, zastanawiali się, w jaki sposób planować i wdrażać w życie projekty urbanistyczne, by w miastach żyło się łatwiej i wygodniej.  O nadchodzących zmianach w układach komunikacyjnych w Dąbrowie Górniczej opowiedzieli zastępcy prezydenta miasta Bożena Borowiec i Damian Rutkowski. Magdalena Olszewska z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przybliżyła program Dostępność Plus.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w partnerstwie ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów, UM w Dąbrowie Górniczej oraz Towarzystwem Urbanistów Polskich.

Czytaj więcej

Wiadomości

Wesołych Świąt!

Wiadomości

Urząd Miejski nieczynny w wigilię

Strona główna

Krawiectwo przez zabawę

Wiadomości

Ewa Fudali-Bondel nowym zastępcą prezydenta Dąbrowy Górniczej